A radon számlájára írható egészségkárosodást, sugárterhelést döntő részben kb. 98 %-ban nem közvetlenül maga a radon okozza, hanem annak rövid élettartamú bomlástermékei.
A radon egy radioaktív nemesgáz. Ennek köszönhetően nem lép kölcsönhatásba más atomokkal. A szoba légterében jelenlévő radont nemesgázként belélegezzük, majd egyszerűen kilélegezzük.

Mi okozza a bajt?
A radon mint természetes radioaktív elem, alfa bomlása során úgynevezett leányelemeket hoz létre. Az így megszülető szintén radioaktív fémizotópok, azonban már képesek ráülni a levegőben lebegő parányi porszemekre, aeroszol szemcsékre ( pl. dohányfüstre ) és így mint egy szállítóeszközként használva azokat, bekerülve a tüdőbe képesek annak falán megtapadni.
A tüdő hámrétegéhez hozzátapadt radioaktív részecskék további bomlásuk során így már közvetlen közelről képesek igen erős alfa sugárzással bombázni a sejteket és azokban komoly károsodásokat előidézni. A sugárzás által okozott sérülés átterjedhet a szomszédos sejtekre is, és így már viszonylag kis mennyiségű radioaktív sugárzás is képes kiterjedt szövetkárosodást, tüdőrákot okozni.